North Sea Jazz Festival 2009- pierwsze wie¶ci

 

Rotterdam 2009.04.09 Nasza Polonia

 

Rotterdam szykuje się na ten najpopularniejszy i największy na terenie Holandii międzynarodowy festiwal jazzowy. 34 edycja North Sea Jazz odbędzie się 10,11 i 12 lipca.

 

Rotterdam - Ahoy. Foto Grace Wychowanska


Od 2006 roku festiwal zajmuje now± przestrzeń, jest ni± Ahoy* w Rotterdamie, ale kolebk± North Sea Jazz pozostaje Haga, gdzie w roku 1976 jazzowa przygoda się zaczęła. Z upływem lat festiwal przerodził się w giganta, w największy w Europie, który pod swym dachem goci masy. Na koncerty przychodzi około 60.000 - 70.000 osób - takie liczby podaj± statystyki. Oczywicie, jak wszędzie, tak i tutaj licz± się tylko walory jakociowe, ale można powiedzieć, że jest w czym wybierać.

 

Jak co roku organizatorzy staraj± się o ciekawy i różnorodny program artystyczny. Ważne jest, aby nie zabrakło reprezentantów licznych gatunków muzyki jazzowej, cenionych i zdolnych artystów. Mianowicie North Sea Jazz prezentuje muzyków - zarówno tych sławnych, znanych ze wiatowych scen, jak i tych młodych - walcz±cych o wysok± jako¶ć w swojej dziedzinie, o sukces. Muzycy maj± nadzieję na przebicie się, zdobycie serc publicznoci czy też dobrej opinii recenzenta. Na deskach festiwalu narodziły się niektóre dzi już powszechnie znane nazwiska. Wymienię tu: Shirley Horn, Tania Maria, Roy Hargrove czy Rachelle Ferrell.

 

Na pewno i w tym roku nie zabraknie gatunków takich jak: New Orleans jazz, swing, bop i free jazz, fusion, avant-garde jazz i electronic jazz. Zwolennicy bluesa, gospel, funk, soulu, hip-hop, r&b dostan± swoj± dawkę wrażeń muzycznych.

 

Pierwsze nazwiska uczestników s± już znane. Przyjedzie Duffy, Herbie Hancock & Lang Lang, B.B. King, James Taylor i Jamie Cullum. Oni znajd± się w programie North Sea Jazz 2009. Ostatnie zapowiedzi donosz±, że uczestniczyć będ± też: Burt Bacharach, John Scofield, Anthony Braxton Diamond Curtain Wall Trio i McCoy Tyner feat i Bill Frisell, ale dokładna lista z programem zostanie opublikowana dopiero 6 maja.

The Art of North Sea Jazz


Pod koniec maja ukaże się ksi±żka 'The Art of North Sea Jazz', wydana przez North Sea Jazz i Selexyz Donner licz±ca 224 strony i - co jest ważne dla miłoników sztuki - ksi±żka ujawnia historię festiwalu, przedstawia dokumentację plakatów i publikuje wspomnienia kilku uczestników z poprzednich edycji festiwalu. Wydanie będzie można zakupić też podczas festiwalu.

 

(Ahoy* w Rotterdamie ma dobre poł±czenie metrem ze stacji kolejowej Rotterdam Centraal)

więcej informacji na stronie: http://www.northseajazz.com/

 

Grace Wychowanska