Rotterdam: " Kunst aan de Kade"

 

2005.03.01 Nasza Polonia

 

Sukces - ciekawa wystawa, ciekawa przestrzeń ekspozycyjna i wielka pochwała dla inicjatorów pomysłu, którzy doprowadzili ten projekt do pełnej realizacji, a nawet planują rozszerzyć działalność zapraszając do uczestnictwa artystów z poza granic Holandii.

 

Wystawa w galerii "Kunst aan de Kade" zlokalizowana na kanale przy ulicy Wijnhaven w centrum Rotterdamu, miejsce pełna nastrojów, światła i kontrastów, przyciągnęła wielbicieli sztuki współczesnej i masę ciekawskich. W widocznie improwizowanych warunkach swoje prace zaprezentowała grupa artystów głównie z Holandii.

 

Z posród płócien, rzeźb w brązie, waz i szkła artystycznego uwagę reporterów "Naszej Polonii" przykuł obraz olejny przedstawiający holenderską królową.

 

- To jest twarz królowej Beatrix. Obraz ma 2 metry na 2 metry i jest kopią ze zdjęcia - wyjaśnia - Bikkiel. - Wykonałam ten obraz w mniej wiecej trzy godziny - było to wyrażenie mojej ekspresji w tamtej chwili. Na tej wystawie prezentuję też szkło artystyczne, są dwa talerze wykonane drogą fuzji i dwa wydmuchiwane.

 

W galerii udało nam się również znaleźć modela, który pozował dla Antona Shirkina.

 

- Tak, słusznie zauważyliście jestem na tym obrazie - mówi mąż Bikkel - Anton namalował mnie kilka dni temu. Na moim portrecie są takie zacieki, to wlaśnie charakterystyczna rzecz dla Antona. On niestety jest teraz w Rosji i nie może się sam wypowiedzieć na temat swoich obrazów, dodam jeszcze, że te prace które można tutaj oglądać będą wystawiane na dużej wystawie w Moskwie, a potem w Brukseli.

 

Razem z kilkoma goszczącymi artystami trwa wystawa już prawie trzy miesiące i jest jak mówią jednogłośnie organizatorki - sukcesem. Planuje się prezentację prac kilku nowych ekspozantów, równiż prace dotychczasowych będą wymieniane pozwalając publiczności zapoznać się ze stale nowymi propozycjami.

 

Pomysł utowrzenia galerii powstał podczas spotkania grupy artystów uprawiających dziedzinny sztuki współczesnej na Kunstbeurs w Rotterdamie. Dwie artystki Bikkel i Monique Zitman postanowiły rozpocząć współpracę. Wykazując się talentem organizacyjnym, tym samym kreując przestrzeń wystawową dostępną za niwielką opłatą i dającą możliość sprzedaży prac, jak i prezentacji innych form sztuki czy wydarzeń kulturalnych takich jak: poezja, muzyka, literatura lub demonstracje prezentowane przez artystów. Owocem współpracy jest ciekawa galeria, dostępna dla szerszej liczby artystów i otwarta na różne formy sztuki współczesnej.

 

Uczestnicy wystawy: Bikkel, Lorette Kos, Reidun Bergan, Hendrik Almekinders, Tineke den Dulk, Gerdien Halfman, Geert Hulshof, Ineke van der Burgh, Steven van Tienhoven, Riemke Kouijzer, Stefan Wolters, Monique Zitman, Anton Shirkin.

 

Wiersz Gerdien Halfman, ekspozantki:

 

Een korrel in de wind
met vergeten gewicht
weet niet dat ze rots kan zijn
of modder, of nat strand
dat ze de bodem van mijn stad kan zijn
de aarde van mijn land
een korrel in de wind
met vergeten gewicht

 

Następna wystawa już 13 marca i trwać będzie do 12 czerwca 2005.

 

"Kunst aan de Kade"
Wijnhaven (obiekt na wodzie), Rotterdam
Koło Stacji Blaak

 

Grace Wychowańska, Piotr Ćwikliński z Rotterdamu


Galeria "Kunst aan de Kade"

Foto Grace Wychowańska

 

Geert Hulshof - rzeźby

Foto (c) Piotr Ćwikliński

 

Stefan Wolters - wazy

Foto Grace Wychowańska

 

Królowa Beatrix - obraz Bikkel
Foto (c) Piotr Ćwikliński

 

Prace Ineke van der Burgh

Foto (c) Piotr Ćwikliński

 

Portret - Anton Shirkin

Foto (c) Piotr Ćwikliński

 

Foto (c) Piotr Ćwikliński


Foto (c) Piotr Ćwikliński


Obraz Stevena van Tienhoven

Foto Grace Wychowańska