Rotterdam: 'Willem de Kooning malarstwo i rysunki'

 

2005.04.17 Nasza PoloniaKrólowa Beatrix podczas wernisażu 'Willem de Kooning malarstwo i rysunki' / Fot. Grace Wychowańska


W sobotę 16 kwietnia Królowa Beatrix uczestniczyła w otwarciu wystawy 'Willem de Kooning malarstwo i rysunki'. Ponad pięćdziesiąt obrazów i rysunków z różnych okresów twórczości artysty prezentuje Kunsthal w Rotterdamie.

 

Celem wystawy jest uhonorowanie tego przy Zaagmolenstraat w Rotterdamie urodzonego malarza, który pomimo międzynarodowej sławy czuł się z rodzinnym miastem związany.

 

W gronie licznych zagranicznych gości na uroczystość przybyli: Pan Weinberg - dyrektor Whitney Museum w Nowym Jorku, Pan Steiner - dyrektor Kunstforum w Wiedniu i córka artysty - Lisa de Kooning. Zaproszoni zostali powitani przez Pana J.Franssen - Komisarza Królowej w prowincji Zachodniej Holandii, Pana I.W. Opstelten - burmistrza Rotterdamu oraz Pana W. Paijbes - dyrektora Kunsthal w Rotterdamie.

 

Willem de Kooning (1904 -1997), jeden z największych artystów dwudziestego wieku, jest typowym 'painters - painter'. Mistrz dla wielu już w pierwszych latach amerykańskiego modernizmu, dzisiaj dalej zachwyca i inspiruje. Iluzja przestrzeni i światła jest fundamentalnym tematem dla De Kooninga. Kunsthal pokazuje wpływ jego twórczości także na malarzy takich jak: Gerhard Richter, Andy Warchol, Brice Marden, Sue Williams i Robert Zandvielt.

 

Wystawa powstała dzięki współpracy Willem de Kooning Foundation New York, Kunst Forum Wien, The Metropolitan Museum of Art, New York oraz prywatnych kolekcjonerów i galerii.

 

Wystawa trwa od 16.04.2005 do 03.07.2005.

 

G.W.

 

www.kunsthal.nl

 


Willem de Kooning
'The Glazier'1940 olieverf op doek

137,2x111,8 cm.
Metropolitan Museum of Art, New York


Fot. Grace WychowańskaWillem de Kooning
'North Atlantic Light' 1976 olieverf op doek
203,2x177,8 cm.

Stedelijk Museum Amsterdam
Fot. Grace Wychowańska