Twórcy polonijni

Janina Batko z Aten

 

2005.11.06 Nasza Polonia

 

Pani Janina Batko, wraz z mężem Adamem, mieszkali przez lata w Meksyku, gdzie grali w tamtejszej orkiestrze narodowej. Potem znaleĽli prace w Grecji, najpierw w orkiestrze w Tessalonikach, a potem w Atenach. Tu chcieli zamieszkać na stałe, bo do kraju było zdecydowanie bliżej niż zza oceanu.

 

Dzi państwo Batko prowadz± w stolicy Grecji niewielk± galerię. Pan Adam zajmuje się na co dzień konserwacj± instrumentów muzycznych, a jego żona malowaniem. Nadal też oboje żyj± muzyk±. W miłoci do muzyki wychowali też swego syna, absolwenta greckiej szkoły muzycznej.


Malarstwo pani Janiny Batko, urodzonej i wychowanej w Warszawie, to wiat tajemniczy, nie do końca odkryty. Jej bohaterowie z płócien kryj± wzrok przed widzami. Otwarte, umiechnięte oczy maja natomiast jej domy. Podobnie drzewa oraz instrumenty smyczkowe, które dominuj± w jej twórczoci. Może dlatego, ze sama przez lata grała w orkiestrze, a może dlatego, że jej m±ż i syn zakochani s± w skrzypcach.


Zdjęcia obok pochodz± z ostatniej wystawy pani Janiny, która niedawno została otwarta w centrum Aten, w najstarszej dzielnicy Plaka, w "Galerii A+A". Popatrzmy.
 

tekst i zdjęcia Leszek W±tróbski